مذاکره در پناه ترور


دور جدید مذاکرات هسته ای بین ایران و آمریکا که با حضور بازیگران اصلی تری از دوطرف در حال برگزاری است در حالی پیش می رود که دو طرف مجبورند بر روی ریل جدید توافق یک مرحله ای بازی کنند. این تغییر جدی در زمین بازی، که توسط رهبر انقلاب اسلامی رقم خورده، هر دو طرف مذاکرات را دچار شوک کرده و تمرکز دو طرف را برهم ریخته است. حضور استراتژیست طرف ایرانی در مذاکرات را هم می توان از این منظر بررسی کرد.
طرف آمریکایی اما ترجیح داده تا از مسیرهایی غیر از میز مذاکره نیز به دستیابی به اهدافش فکر کند- مسیرهایی که بوی خون میدهند و ردی از عاملان آن نیز باقی نمی ماند- تنها اهرم های فشاری هستند برای ترس و کوتاه آمدن طرف ایرانی.
وزیر امور خارجه ایران اکنون در شرایطی پای میز مذاکره است که جان دیپلماتها و مراکز دیپلماتیک کشورش توسط گروههای ناشناس تهدید می شود. هر روز خبری از حمله و تعرض به مراکز دیپلماتیک ایران در خبرگزاری ها مخابره می شود و البته در گام اول تهدیدات هیچگونه خسارت جانی به دیپلماتها وارد نخواهد شد بلکه تنها در نزدیکی مراکز دیپلماتیک تحرکاتی صورت خواهد گرفت. البته بعید نیست که در صورت عدم توافق و تفاهم بر مسیر مطلوب آمریکایی گام های بعدی این نقشه به صورت جدی تر و با هزینه های بیشتر برای طرف ایرانی عملی گردد.
باید دید راهکار عملی ایران برای مقابله به مثل در این شرایط چه خواهد بود.نقش رسانه های ایرانی و هم پیمانان رسانه ای آنها نیز در این میان کلیدی و تاثیرگذار خواهد بود.البته ایران در نزدیکی مرزهای خود و در حوزه نفوذش به مقدار کافی هدف آمریکایی برای از بین بردن دارد و تنها کافیست بدون ترس و وقت تلف کردن به فهرست کردن و اولویت بندی این اهداف بپردازد.البته شاید بتوان اقدام دیروز سپاه پاسداران در رزمایش پیامبر اعظم 9 در هدف قرار دادن ماکت ناور هواپیمابر آمریکایی را نیز در این مسیر تحلیل نمود.

پ.ن:تعرض به بخش کنسولی ایران در انگلیس 24 بهمن
پ.ن:حمله به اقامتگاه سفیر ایران در لیبی 3 اسفند
پ.ن:انفجار در نزدیکی سفارت ایران افغانستان و حمله به خودروی دیپلمات ترکیه 7 اسفند

/ 1 نظر / 21 بازدید
نام

متن پيام